ČASTO KLADENÉ DOTAZY

JE MALOVÁNÍ NA OBLIČEJ HYGIENICKÉ? A CO EKZÉM?

To závisí na přístupu malíře. Mně záleží na zdraví Vašich dětí, a proto dbám na čistotu a hygienu při práci i po ní

Každou houbičku používám jen na jedno dítě, při malování na rty (které ale obecně nedoporučuji, stejně se rychle smaže) používám jednorázovou vatovou tyčinku, často měním vodu na štětce. Z hygienických důvodů také nemaluji na ušmudlané obličeje nebo děti s příznaky infekční nemoci jako rýma tekoucí z nosu, kašel, kýchání, zánět spojivek, opar, neštovice atd., jelikož hrozí riziko přenosu na ostatní i kontaminace vybavení, dále nemaluji také na děti s kožními problémy v obličeji jako např. vyrážka, otevřená ranka, ekzém, apod., které by se mimo jiné mohly po malování zhoršit. Vždy je možnost citlivé (ale i zdravé) děti namalovat na ruku.

Po každé akci čistím barvy i vybavení, houbičky a štětce se vyperou.


OD JAKÉHO VĚKU LZE DÍTĚ MALOVAT?

Všechny barvy na obličej mají doporučení výrobce pro děti od 3 let, barvy určené pro mladší děti se nevyrábí. Malování na obličej pro děti do 3 let ostatně není vhodné i proto, že většinou nevydrží sedět při malování v klidu nebo si nerady nechávají sahat na obličej (natož štětcem). Proto po mně nechtějte malování na obličej u dětí, které neposedí, jsou vystrašené nebo se dokonce brání - výsledek je pak upatlaný, nebo v horším případě hrozí vypíchnutí oka štětcem. Kompromisem může být obrázek např. na ruku, stejně jako u dětí, kde je obava o kožní reakci na barvy. Musím ale říct, že u profesionálních značek, které používám, jsem se s jakoukoliv reakcí ještě nesetkala, ani o ní neslyšela.


JSOU BARVY NA OBLIČEJ BEZPEČNÉ?

Všechny produkty, se kterými se u mě setkáte, jsou určené přímo na obličej, takže naprosto bezpečné, hypoalergenní, netoxické a mají schválení českých i evropských norem. Používám prověřené profesionální značky vodou ředitelných barev se špičkovou kvalitou - zejména holandskou Diamond FX, která se vyznačuje zářivými, sytými barvami s vysokou kryvostí a otěruvzudorností, ale i jiné vysoce kvalitní značky jako Mehron (USA), Superstar (NL) či Cameleon (NL). Používám i duhové barvy známých výrobců, nanášené jedním tahem štětce pro úžasné efekty!

Vysoká kvalita platí nejen pro barvy, ale také další produkty jako např. třpytky - je nutné používat pouze třpytky v kosmetické kvalitě, nikdy třpytky z papírnictví, které mohou podráždit oční rohovku. Stejně tak je dermatologicky testované i lepidlo, kterým lepím třpytky, jednotlivé drahokamy i větší kamínkové aplikace.


 JAK SMÝT BARVY NA OBLIČEJ?

Doporučuji nezačínat čistou vodou, která umyje jen svrchní vrstvu barvy, ale přitom nerozpustí všechen pigment, někdy spíš může ucpat póry. Proto začněte mýdlem s pár kapkami vody a masírujte, dokud se všechna barva nespojí s mýdlem, až pak umývejte čistou vlažnou vodou, popř. použijte vlhčený ubrousek nebo odličovadlo. Na případné dočištění nejsilnějších pigmentů se hodí i neparfemovaný olej (kokosový, olivový) nebo krém Nivea apod. Pozor na mastná líčidla (typicky barvy na obličej v tužkách), odstranění je mnohem obtížnější!

Nedoporučuji nechávat barvy na obličeji přes noc. Obrázek sice většinou vydrží, ale pravděpodobně půjde hůře smýt a bohaté pigmenty (zejména u černé barvy), mohou v kombinaci s potem špinit povlečení.

Chcete se vyhnout malířům na obličej s upatlaným vybavením i výsledky?